آخرین عناوین

پنجشنبه 18 بهمن 1397-0:8 کد خبر:65672

آیا معاون وزیر بهداشت برای مازندران آستین بالا می‌زند:

از ساخت بیمارستان سامسونگ در مازندران چه خبر؟

معاون فعلی وزیر بهداشت در دوران ریاست دانشگاه علوم پزشکی در مازندران درباره ساخت بیمارستان با مشارکت شرکت کره‌ای صحبت کرده بود که با وجود گذشت دو سال هنوز خبری از آن نیست.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از بلاغ، اوایل سال 95 بود که رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر از احداث بیمارستان هزار تختخوابی در مازندران را داد.

این مهمترین بحث خبر ورود سامسونگ به مازندران برای ساخت بیمارستان بوده است،از وعده داده شده تاکنون دو سال گذشته است اما حداقل خبری درباره اقدامات انجام شده در این بخش منتشر نشده است.

با توجه به نیازهای بیمارستانی و مشکلاتی درمانی که در استان مازندران وجود دارد، انتظار هست که متولیان امر در استان مازندران و یا مسئولان کشوری آخرین اقدامات و بررسی‌ها را در این ارتباط در اختیار مردم قرار دهند.

براساس این گزارش، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت:شرکت کره ای سامسونگ با همکاری این دانشگاه در استان بیمارستان یکهزار تختخوابی می سازد.

قاسم جان بابایی در سال 95 اظهار کرد: تفاهمنامه ساخت این بیمارستان با طرف کره ای در حاشیه همایش فرصت های سرمایه گذاری حوزه سلامت در ایران که در تهران جریان داشت ، امضا شده است.

وی توضیح داد:در این همایش تعدادی از کشور از جمله کره ، اتیالیا ، ترکیه ، ژاپن و چند کشور دیگر به صورت جدی برای ساخت بیمارستان در جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی و تفاهم نامه امضا کردند که طرف امضای تفاهم نامه با شرکت کره ای سامسونگ دانشگاه علوم پزشکی مازندران بود.

جان بابایی با اظهار این که کارهای مقدماتی احتمالا در کمتر از دو تا سه ماه به پایان می رسد ، افزود: پس از آن هم ساخت بیمارستان آغاز خواهد شد که پیش بینی ما و طرف کره ای این است که ظرف سه سال به بهره برداری برسد.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران زمین معرفی شده برای ساخت بیمارستان یکهزار تختخوابی موسوم به مگاهاسپیتال را زمین 15 هکتاری متعلق به این دانشگاه در منطقه ماهفروجک معرفی کرد.

وی گفت: البته ما از قبل چند زمین برای ساخت این بیمارستان پیشنهاد دادیم از جمله زمین پردیس دانشگاه علوم پزشکی واقع در بزرگراه ساری - فرح آباد بود که در نهایت طرف کره ای زمین ماهفروجک را به خاطر موقعیت مکانی مناسب و دسترسی شهروندان و مسافران از جهات مختلف به آن قبول کرد.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: بیمارستان هزار تختخوابی با رعایت تمامی استانداردهای جهانی ساخته خواهد شد و ارائه خدمات در آن به بیماران هم با تعرفه دولتی خواهد بود و یک بیمارستان دولتی محسوب می شود.

وی افزود: به عنوان مثال یکی از استانداردهایی که در ساخت این بیمارستان رعایت می شود اختصاص یکصد متر مربع فضا برای هر تخت بیمارستانی و امکانات پشتیبانی مربوط به آن است و در تجهیز و دیگر موضوع ها هم استانداردها به همین گونه رعایت خواهد شد.

جان بابایی تاکید کرد:ساخت این بیمارستان در مازندران به معنای حذف هیچ بیمارستانی نیست و ساخت بقیه بیمارستان ها و برنامه های بیمارستانی ادامه می یابد، برای این که استان هم به لحاظ گردشگر پذیری نیاز به تخت های بیمارستانی بیشتر دارد و هم این که در شرایط حاضر استان ما پذیرای بیمارانی از دیگر استان های کشور است.

بر اساس گزارش های رسمی هم اکنون 15 بیمارستان جدید در مازندرن در قالب طرح تحول نظام سلامت در دست ساخت است که با تکمیل آنها یک هزار و 979 تخت بیمارستانی به تخت های موجود افزوده می شود.

وی ساخت بیمارستان یکهزار تختخوابی را در عین حال کمک به راه اندازی توریسم درمانی در استان دانست و گفت:برنامه هایی داریم تا همزمان با حضور نمایندگان شرکت کره ای طرح هایی را برای ساخت مراکز گردشگری سلامت به آنان پیشنهاد بدهیم.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره هزینه ساخت این بیمارستان هم گفت: فعلا هزینه کلی برآورد نشده است ولی بر اساس استانداردهای بین المللی برای هر تخت در ساخت چنین بیمارستان هایی 9 میلیارد ریال هزینه می شود.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای ساخت این بیمارستان باید 15 درصد آورده داشته باشد و بقیه مبلغ را شرکت کره ای تامین می کند.

جان بابایی گفت:سرمایه گذاری طرف خارجی بر اساس قراردادی که منعقد می شود و مرسوم بین المللی نیز است ظرف 10 سال بازگردانده می شود و هیچ نقشی در اداره بیمارستان نخواهد داشت.

وی افزود: بیمارستان به صورت کامل در اختیار وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواهد بود، یک بیمارستان دولتی است و طرف خارجی اعتبارات مورد نیاز را در قالب وام تامین می کند و در یک دوره زمانی 10 ساله هم به صورت قسطی بازپرداخت می شود.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از شرکت کنندگان در این همایش بود که موفق شد پس از چند ماه رایزنی و تبادل اطلاعات با شرکت کره ای سامسونگ، این شرکت را برای سرمایه گذاری در ساخت بیمارستان یکهزار تختخوابی در استان متقاعد و تفاهم نامه با آن امضا کند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :