آخرین عناوین

دوشنبه 21 آبان 1397-10:22 کد خبر:63977

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری هشدار داد:

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع/لزوم زهکشی اراضی غرقاب پیش از شخم زمستانه

همت‌الله پیردشتی گفت: اگر شخم زمستانه موجب فرسایش خاک شود نباید صورت بگیرد، این امر در مناطق بارانی به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که بافت خاک را به هم می‌زند.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از ایسنا، همت‌الله پیردشتی با اشاره به شیوه استفاده از اراضی شالیزاری برنج پس از برداشت محصول، اظهار داشت: اراضی شالیزاری به دو دسته غرقاب و خشک تقسیم می شوند که بر اساس نوع تقسیم صورت گرفته می توان از آن پس از برداشت برنج بهره برد.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال در اراضی شالیزاری که غرقاب نیستند می‌توان محصولاتی چون کلزا، شبدر، باقلا، کاهو، اسفناج و سبزیجات کشت کرد، یادآورشد: در اراضی که غرقابی هستند کشتی انجام نمی‌شود و بهترین پیشنهاد برای اینگونه اراضی شالیزاری، زهکشی این زمین‌ها است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه با زهکشی، می‌توان آب موجود در اراضی شالیزاری را در آب‌بندان‌ و یا تالاب‌ها برای زمان کم‌آبی در تابستان آینده ذخیره کرد، گفت: زمانی که آب در داخل خاک نباشد بهترین زمان برای تنفس خاک است.

پیردشتی با بیان اینکه در کشت‌هایی همچون شبدر، کاهو و غیره که ریشه در خاک دارند، هوا به داخل خاک ورود و خروج می‌کند که این امر در تنفس بیشتر خاک کمک‌کار است، تصریح کرد: در اراضی که زهکشی شده به دلیل خروج گاز متان، تنفس خاک راحت‌تر صورت ‌می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه کشت‌هایی مانند شبدر و خانواده باقلا، محصولاتی هستند که اکسیژن تثبیت می‌کند و به خاک انرژی می‌دهد، خاطرنشان کرد: کشت این محصول‌ها به افزایش مقاومت خاک می‌انجامد و اگر این اتفاق نیفتد در دراز مدت خاک فرسایش می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در پاسخ به این سوال که چه زمانی خستگی زمین اتفاق می‌افتد، افزود: خستگی زمین زمانی اتفاق می‌افتد که به وسیله برخی محصول‌ها، از خاک بهره‌کشی صورت بپذیرد.

پیردشتی در بخش دیگری از سخنان خود به شخم زمستانه اراضی شالیزاری اشاره و خاطرنشان کرد: اگر شخم زمستانه موجب فرسایش خاک شود نباید صورت بگیرد، این امر در مناطق بارانی به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که بافت خاک را به هم می‌زند.

وی با بیان اینکه شخم زمستانه برای مبارزه با آفات و کرم ساقه‌خوار توصیه می‌شود، گفت: در مناطقی که یخ‌آب صورت می‌گیرد، شخم زمستانه می‌تواند موجب از بین رفتن آنها شده و خاک تقویت می‌شود هرچند باید به میزان فرسایش خاک نیز اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه در اراضی شیب‌دار فرسایش به شدت بیشتر از اراضی مسطح است، اظهار کرد: در این اراضی بیشتر باید کشت به صورت درختکاری صورت بگیرد همچنین در میان آنها کشت گیاهان زراعی در دستور کار باشد تا از افزایش فرسایش جلوگیری شود.

پیردشتی با اشاره به اینکه در آماده‌سازی اراضی شالیزاری باید به منطقه، نوع خاک و شرایط موجود توجه داشت، تصریح کرد: آماده‌سازی اراضی کشاورزی با توجه به نکات گفته شده زمان مشخصی ندارد اما به عنوان مثال شبدر یک ماه پیش از کاشت برنج می‌تواند به خاک برگردانده شود و به عنوان یک ماده آلی به حساب می‌آید.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :