آخرین عناوین

يکشنبه 20 خرداد 1397-9:13 کد خبر:61234

عطش زمین و روستاییان در مازندران:

وقتی قطعی آب در مازندران نمره 20 می‌گیرد

کمبود و قطعی آب در سال گذشته حتی تا 20 ساعت از شبانه روز در روستاها کابوسی را برای مردم به‌وجود آورده بود که این کابوس امسال هم با شروع فصل گرما به سراغ مردم آمده است.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از فارس، با شروع فصل گرما با شروع تشنگی زمین کشاورزی، تشنگی امان روستاییان را نیز بریده و مشکل کمبود و قطعی آب شرب که در استان مازندران چند سالی است در استان خانه کرده، در بیشتر روستاها شکل دائمی به خود گرفته است.

روستانشینان استان مازندران با شروع فصل گرما از غرب تا شرق استان برای تامین آب شرب مورد نیاز خود دچار مشکل هستند و هر ساله هم این تراژدی تکرار می‌شود و ظاهرا رهایی از آن به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست.

کمبود و قطعی آب در سال گذشته حتی تا 20 ساعت از شبانه روز در روستاها کابوسی را برای مردم به‌وجود آورده بود که این کابوس امسال هم با شروع فصل گرما به سراغ مردم در روستاهای استان مازندران آمده است.

کمبود آب همچنین در سال گذشته در برخی از شهرهای استان مازندران نیز صدای مردم را درآورد و باعث تجمع در شهرداری‌ها و تشکیل جلسه بحران در این ارتباط شد.

امسال نیز همچنان مشکل کمبود آب شرب در روستاها وجود داشته و در مناطق کوهستانی زمزمه‌هایی از کمبود آب و قطعی به گوش می‌رسد.

روستاهای بخش بندپی و کلاگرمحله، پایین سرست، کشتله، ولوکلای بخش گتاب در شهرستان بابل در حال حاضر دچار معضل کم‌آبی هستند.

در سرخرود و روستاهای بخش مرکزی محمودآباد نیز مشکل کم‌آبی و بی‌کیفیتی آب وجود دارد.

علاوه بر غرب در روستاهای بخش چهاردانگه در شهرستان ساری نیز چندین سال است که شاهد قطعی و کمبود آب شرب هستیم، روستاهای کوات، قلعه‌سر، پشرت، اروست و مالخواست از جمله روستاهای بخش چهاردانگه هستند که کماکان با کمبود آب شرب مواجه هستند.

*قطعی 12 ساعته آب در روستاهای بخش چهاردانگه

در همین ارتباط دهیار کوات از کمبود آب شرب در این روستا خبر داد و گفت: همه ساله مشکل کمبود آب شرب داریم و در حال حاضر نیز حدود 12 ساعت در طول روز با قطعی آب مواجه هستیم.

فرزاد کواتی با بیان اینکه مجبوریم تا از آب چاه کشاورزی در زمان قطعی تامین کنیم، افزود: سختی آب کشاورزی بالاست، در مورادی حتی برای مردم بیماری‌های گوارشی به‌وجود آمده است.

کواتی با اشاره به اینکه از آب و فاضلاب روستایی تقاضای دستگاه کلرزن داشته‌ایم اما هنوز جواب نگرفته‌ایم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته کمبود آب در روستای کوات به حدی بود که آب با تانکر بین مردم توزیع می‌شد و در نوروز امسال نیز در روستاهای اطراف مانند قلعه‌سر برای تامین آب از تانکر استفاده شد.

*مشکل تامین اعتبار برای حفر چاه

دهیار کوات با بیان اینکه مجوز حفر چاه از اداره امور آب ساری گرفته‌ایم، اضافه کرد: مجوز حفر چاه آماده است اما در تامین اعتبار آن دچار مشکل هستیم، از مسئولان آبفار، امور آب ساری و استانداری مازندران تقاضای یاری در تامین اعتبار این امر را داریم تا مشکل آب این منطقه که از نقاط محروم است حل شود.

از گوشه و کنار استان خبر می‌رسد که قطعی و کمبود آب شرب در روستاهای استان مازندران امسال نیز مانند سال‌های گذشته روستانشینان را دچار چالش کرده است.

براساس این گزارش، حل معضل بی‌آبی در روستاها و مناطق کوهستانی از موضوعاتی است که باید بیش از پیش، با توجه به بحث مهاجرت از روستاها به شهرها مدنظر مسئولان ذیربط قرار گیرد و در جهت تامین اعتبارات لازم برای حل این مشکل که به معضلی در فصل گرما در روستاها تبدیل شده، گام بردارند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :