آخرین عناوین

جمعه 15 دی 1396-17:48 کد خبر:49651

بلاغ گزارش می‌دهد:

ترافیک؛ معضل اصلی حمل‌ونقل در مازندران

فرهنگ‌سازی در همه کشورها نه تنها نقش مهمی در تشویق شهروندان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دارد بلکه باعث کاهش شدید آلودگی هوا می‌شود.


خزرخبر: روز ملی حمل و نقل ایران گذشت بدون آنکه به چرایی این نامگذاری و بررسی راه‌های برون‌رفت از مشکلات مردم در این زمینه پرداخته شود،تعیین این روز به این مناسبت در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه‌سازی جامعه نسبت به نقش و جایگاه بخش حمل و نقل در اقتصاد ایران از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفت.

در تاریخ تحولات صنعت حمل و نقل کشور روزهای سرنوشت‌سازی بوده‌اند، که نقشی تعیین‌کننده در انسجام شبکه حمل و نقل داشته‌اند و ۲۶ آذرماه سال ۱۳۶۱ از شمار چنین روزهایی است، در این روز و در بحبوحه جنگ تحمیلی حدود یک صد کشتی حامل کالا در بنادر جنوبی کشور در انتظار تخلیه بار بودند و بروز بحران ناشی از اتمام ذخیره کالاهای اساسی در کشور، تهدید کشتی‌های منتظر از سوی عراق و نیز شمول بیمه‌های جنگی، نگرانی‌هایی را برای مسئولان فراهم آورده بود، در همین روزها رهبر کبیر انقلاب امام‌خمینی(ره) در پیامی تاریخی کامیون‌داران کشور را به مشارکت در تخلیه هر چه سریع‌تر کشتی‌ها فراخواندند.

به دنبال فرمان تاریخی امام‌خمینی(ره) مبنی بر تخلیه کشتی‌های منتظر در بندرهای جنوبی کشور ایران زمین شاهد بسیج عمومی کامیون داران شدو صحنه‌های کم‌نظیری از فداکاری، ایثار و تلاش شبانه‌روزی به ثبت رسید، این روز را در تاریخ کشور در یادها ماندگار ساخت، پانزده سال بعد از آن فرمان و به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و در جهت آگاهی اقشار مختلف مردم از نقش و جایگاه والای شبکه گسترده حمل و نقل کشوری در سال ۱۳۷۶ از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور، ۲۶ آذر به عنوان "روز حمل و نقل" شناخته شد.

فرهنگ‌سازی درست به مردم زمینه پیشرفت حمل‌ونقل عمومی را فراهم می‌آورد

سیدکمال‌الدین حسینی سرپرست سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک بابل اظهار کرد: در بحث حمل و نقل شهرستان بابل و در خصوص وضعیت تاکسی‌ها ما با بحث مازاد ظرفیت روبرو هستیم و این نیروی مازاد به علت بحث اشتغال‌زایی اتفاق افتاد و بحث دیگر مسئله خدمات‌دهی سازمان به این رانندگان است که به ‌صورت کامل محقق نشد در صورتی که این قشر از درآمد متوسطی برخوردار هستند، عده‌ای از این رانندگان از بیمه برخوردار نیستند.

وی افزود: مسئله دیگر خودروهای فرسوده است که تسهیلات کافی در اختیار افراد قرار نگرفته است و رانندگان برای تعویض خودروهای خود دچار مشکل شدند.

این مسئول ادامه داد: در خصوص ترافیک سطح شهر نیز که معضل رانندگان و شهروندان شده، سازمان حمل ‌ونقل مسئولیت ورود مستقیم را ندارد اما در این سازمان در تلاشیم تا ایستگاه‌ها و زیرساخت‌هایی را فراهم آوریم تا مردم ما بتوانند به راحتی از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

حسینی تصریح کرد: ان‌شالله به زودی در آینده با فراهم شدن شرایطی چون کنترل ترافیکی از طریق دوربین‌ها مسئله خط‌کشی مخصوص وسایل حمل‌ونقل عمومی ایجاد می‌شودو با ایجاد آگاهی و فرهنگ‌سازی درست به مردم زمینه پیشرفت حمل‌ونقل عمومی را در سطح شهرستان به وجود بیاوریم.

رییس سازمان حمل‌ونقل بابل گفت: از مواردی دیگری که برای کاهش ترافیک سطح شهری انجام دادیم ممنوعیت تردد اتوبوس‌ها از ساعت 16 عصر است تا حجم ترافیک کم شود، این وسیله نقلیه در زمان‌هایی که با حجم زیاد مسافر روبرو هستیم مانند صبح‌ها و عصرها می‌توانند در خیابان تردد پیدا کنند، همچنین با قانون زمان‌بندی که هر اتوبوس موظف است تنها هفت الی10 دقیقه برای آمدن مسافر منتظر بماند در جهت عدم اتلاف وقت شهروندان نیز ورود پیدا کردیم، رانندگان تاکسی نیز در این خصوص موظفند با سه سرنشین حرکت کنند تا در زمان صرفه‌جویی شود و شهروندان رضایت داشته باشند.

وی با اشاره به حضور سرویس‌های جدید حمل‌ ونقل شهری افزود: ما نمی‌توانیم جلوی تکنولوژی را بگیریم و امروزه وجود سرویس‌های حمل ‌و نقل اینترنتی در همه جای دنیا معمول است که تخفیفات و سرعت مناسب آن رضایت مردم را به همراه دارد، ما به‌ دنبال حذف و مقابله با آنان نیستیم اما به زودی تاکسی‌های بی‌سیم نیز اپلیکیشن می‌شوند تا در سریعترین زمان و با قیمتی مناسب به مردم خدمت کنند.

حسینی یادآور شد: صدور کارت سلامت، برگزاری کلاس‌های آموزشی و صدور کارت شناسایی هوشمند برای رانندگان و ساخت مجتمع خودرویی جهت ارائه خدماتی از قبیل کارواش جزو دیگر اقداماتی است که این سازمان جهت بهبود حمل‌ونقل تدارک دیده است.

رییس سازمان حمل و نقل بابل در پایان گفت: به مناسبت روز 26 آذر باید از این زحمت‌کشان بی‌ادعا که سفیران فرهنگ، اخلاق و امنیت شهر ما هستند تقدیر کنم و همچنین از تعامل و همکاری شهروندان عزیز و فهیم شهر بهار نارنج با این عزیزان تشکر کنم، امیدوارم کمبود‌ها و کاستی‌های موجود در این بخش را شهروندان عزیز ببخشند.

باید راهی برای روان‌سازی حمل‌ونقل شهری اتخاذ شود

سیدجواد عباس‌قلی‌زاده راننده تاکسی شهر بابل در اظهار کرد: وضعیت کلی حمل‌ونقل شهر بابل متاسفانه مناسب نیست، ترافیک شدید حمل و نقل را دچار مشکل ساخته است.

وی افزود:معضل ترافیک باعث شد رفت‌ وآمد درون شهری در ساعاتی خاص ناممکن شود و متاسفانه با این وضعیت رانندگان درآمدی که به دست می‌آورند با هزینه‌های استهلاک ماشین هم‌خوانی ندارد، علاوه بر اینکه این وضعیت بار روانی نیز بر رانندگان به جای می‌گذارد در حالی که رانندگان به صورت مداوم با شهروندان در ارتباط هستند.

این راننده بابلی ادامه داد:وضعیت جاده‌ها را نمی‌شود بسیار نامناسب دانست بلکه در یک حالت متعادلی است اما جاده‌ها ظرفیت این ترافیک زیاد و حجم بالای حمل‌ونقل در سطح شهر را ندارد، زمان زیادی از رانندگان و شهروندان در ترافیک شهری تلف می‌شود.

عباس‌قلی‌زاده در پایان گفت:باید راهی برای روان‌سازی حمل ‌ونقل شهری اتخاذ شود و با این اوضاع سازمان باید به فکر راه‌حلی جهت کاهش ترافیک باشد تا به هم شهروندان و هم تاکسیرانان از این وضعیت آسیب نبینند.

مسئولان صدای ما را بشنوند

بهروز حسین‌پور از رانندگان تاکسی سطح شهر بابل اظهار کرد: مسئله مهم در حمل ‌ونقل شهر بابل ترافیک زیاد است با توجه به اینکه جاده‌ها و آسفالت‌های سطح شهر ما مناسب نیستند، این وضعیت نارضایتی رانندگان و مردم هردو را به دنبال دارد.

وی افزود:در ترافیک زیاد علاوه بر اینکه وسایل نقلیه دچار استهلاک بالایی می‌شوند، رانندگان نیز دچار فرسودگی و بیماری‌های جسمی خواهند شد و این در برخورد آنان با شهروندان اثرگذار است.

این راننده ادامه داد: مهمترین اقدام در خصوص بهبود وضعیت حمل و نقل بابل کاهش ترافیک است و به نظر بنده یکی از راهکارهای کاهش ترافیک سطح شهر اجرای طرح زوج و فرد توسط سازمان است برای مثال خیابان مدرس که بار سنگین ترافیکی زیادی دارد.

وی تصریح کرد:سازمان می‌تواند با اتخاذ راهکارهایی که نه به مردم فشار بیاید و نه به رانندگان وضعیت حمل ‌ونقل شهری را سامان بخشید در صورتی که این راهکارها اجرایی و عملیاتی باشند.

حسین‌پور در پایان گفت: امیدوارم مسئولان صدای ما رانندگان وسیله نقلیه عمومی و حتی صدای شهروندان را بشنوند و برای بهبود آن اقدام کنند.

استفاده از وسایل نقلیه عمومی صرفه اقتصادی دارد

سیف‌الله علی‌ قارتاش راننده اتوبوس شهرستان بابل اظهار کرد: اتوبوس‌های سطح شهر به دلیل اینکه ایستگاه‌های کافی ندارند در حمل‌ونقل دچار مشکلاتی هستند.

وی افزود: مسئولان باید در طول روز نحوه کار رانندگان را بررسی کنند و از نزدیک شاهد کار شبانه‌روزی این قشر باشند تا بتوانند راه‌های مناسبی جهت بهبود حمل‌ونقل شهری ارائه دهند.

این راننده اتوبوس ادامه داد:البته بازرسان سازمان حمل‌ونقل در امر کاهش ترافیک به رانندگان و شهروندان کمک می‌کنند اما این کافی نیست زیرا عدم وجود ایستگاه باعث می‌شود رانندگان دیگر اذیت و از ما دلگیر شوند.

قارتاش در پایان گفت:توجه مسئولان به وسایل نقلیه عمومی به ویژه اتوبوس و بهبود حمل و نقل عمومی اثرات مثبتی در جامعه به همراه خواهد داشت زیرا کرایه اتوبوس‌ها برای مردم بسیار مناسب است در واقع استفاده از وسایل نقلیه عمومی صرفه اقتصادی دارد.

وضعیت حمل‌ و نقل شهرستان بابل از نگاه شهروندان

علی قلی‌نیا(راننده تاکسی): مسئله و مشکل اصلی حمل‌ و نقل بابل ترافیک سنگین است که باید مسئولان به آن توجه کرده و ترافیک را روان سازند تا شاهد باشیم که مردم بیشتر از وسایل نقلیه استفاده کنندو خودروی شخصی را مورد استفاده قرار ندهند.

مرتضی‌ امین‌الاسلامی(دانش‌آموز): ترافیک شدید سطح شهر باعث اتلاف وقت زیاد شهروندان می‌شودو به همین دلیل افراد تمایل زیادی به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ندارند.

سمانه صالح‌طبری(خبرنگار): مناسب نبودن وضعیت جاده‌ها، خیابان‌هاو حجم ترافیکی بالا باعث خستگی و بی‌حوصلگی رانندگان می‌شود که عدم تمایل مردم به استفاده از وسایل نقلیه را به همراه خواهد داشت.

رضا کیانی‌بلوری(راننده): جاده‌های نا ایمن و عدم رعایت فرهنگ رانندگی بیشتر به حمل و نقل شهری آسیب می‌زند و باید فکری جدی برای آموزش در این زمینه داشت.

براساس این گزارش، فرهنگ‌ سازی در همه کشورها نه تنها نقش مهمی در تشویق شهروندان به استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی از جمله اتوبوس، تاکسی، مترو و تراموا دارد بلکه باعث کاهش شدید آلودگی هوا به‌عنوان معضل امروز شهرهای جهان می‌شود.

به نظر می‌رسد فرهنگ‌سازی در زمینه تشویق و ترغیب هر چه بیشتر شهروندان به استفاده از وسایل حمل‌ و‌نقل عمومی به جای خودرو شخصی، توسط متولیان و مسئولان مربوطه زمانی که با تجهیز و فراهم بودن شرایط جاده و شهری همراه باشد یکی از کارآمدترین روش‌ها برای جلوگیری از آلودگی بیشتر هوای شهر به عنوان اصلی‌ترین نیاز انسان به زنده ماندن است، اگر چه این فرهنگ‌سازی زمان‌بر است ولی تاثیرات ماندگاری بر روی محیط زیست به همراه دارد.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :