آخرین عناوین

پنجشنبه 24 خرداد 1403-19:38 کد خبر:132865

خبرگزاری مهر گزارش می دهد:

لزوم حل معضل سگ های ولگرد در مازندران/ مشکلی که باید حل شود

شمار مصدومان سگ‌های ولگرد در مازندران هر روز در سایه فرافکنی و سهل انگاری دستگاه‌های مختلف مازندران رو به افزایش است.


خزرتیترخبر: شمار قربانیان و مصدومان سگ‌های ولگرد هر روز کوچک و کوچک‌تر می‌شوند و مازندران در سوگ دختر ۸ ساله‌ای است که جان شیرینش را بر اثر حمله یکی از این سگ‌های ولگرد از دست داده است.

بعد از فوت پسر بچه ۶ ساله دزفولی این بار نوبت به دختر بچه ۸ ساله نکایی رسید که جانش را براثر حمله سگ‌های بلاصاحب و ولگرد از دست داده است.

ماجرا از این قرار است که کودک نکایی هفته قبل هنگام بازی در مقابل منزل بر سر حمله سگ ولگرد مصدوم شد و پس از چند روز جان شیرینش را بر اثر ابتلای به هاری از دست داده است.

سگ ابتدا گونه‌های دختربچه هشت ساله را گاز گرفت و وی برای رهایی از چنگالش به دفاع پرداخت.

مادرش می‌گوید: بر اثر حمله این حیوان صورت دخترم از ناحیه سر و صورت دچار شکاف و خونریزی شده بود و پوست صورتش برگشته بود.

این دخترک خردسال با آنکه به مرکز درمانی منتقل شده بود اما پس از چند روز براثر ابتلای به بیماری هاری جانش را از دست داد و مردمان یک شهر را در سوگ و ماتم فرو برد.

شمار سگ‌های بی‌پناه و بی‌صاحب هر روز در شهرها و روستاهای مازندران رو به افزایش است،این حیوانات بیشتر به صورت گله‌ای و دسته‌ای حرکت می‌کنند و جولان آنها در معابر عمومی و خیابان‌ها رعشه بر اندام رهگذران و کودکان می‌گذارد.

من دو بچه کوچک دارم و هر روز برای عبور از کوچه و خیابان‌ها هراس و نگرانی داریم

یک بانوی ساروی می‌گوید: من دو بچه کوچک دارم و هر روز برای عبور از کوچه و خیابان‌ها هراس و نگرانی داریم زیرا در این مناطق سگ‌های ولگرد زیادی وجود دارد.

وی با اظهار اینکه سگ‌های بلاصاحب و یا با صاحب امان مردم را بریده است از متولیان امر و دستگاه‌های مرتبط خواست تا در زمینه جمع آوری آنها اقدام عامل داشته باشند.

اگرچه بر اساس قانون متولی جمع آوری سگ‌های بلاصاحب شهرداری‌ها محسوب می‌شوند اما هر روز شاهد جولان این حیوان درنده در شهرها و روستاهای استان هستیم، آمار ناشی از سگ گرفتگی و مصدومیت بر اثر گاز گرفتگی در مناطق مختلف مازندران هر سال رو به افزایش است.

پارسال در هشت ماهه اول ۸۵ نفر بر اثر حمله سگ‌های بلاگ ولگرد و بلا صاحب مصدوم شدند و و این در حالی که طی یک سال گذشته دو هزار و ۷۴۹ مورد گزش باسگ در حوزه علوم پزشکی بابل ثبت شده است.

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی ازمهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد، شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان است که از مهمترین آنها می‌توان به بیماری‌هایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد.

همچنین سگ‌های ولگرد به عنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که در موارد عدیده‌ای گزش انسان توسط سگ (بدون انتقال بیماری) منجر به مرگ بالاخص در اطفال شده و سبب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و به عنوان یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارک‌ها و تفرجگاه‌ها مطرح است.

افزایش شمار مصدومان گزش با سگ

براساس اعلام پزشکی قانونی مازندران نیز، سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰۴ مورد مسمومیت ناشی از گاز گرفتگی سگ برای بررسی صدمات و جراحات به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند و در سال قبل نیز این آمار از ۱۰۰ نفر فراتر رفته است.

با آنکه مسئولیت جمع آوری و انتقال سگ‌های بلاصاحب و ولگرد با شهرداری‌هاست اما این دستگاه‌های عمومی کمبود اعتبار و نداشتن تجهیزات را از جمله مشکلات بیان می‌کنند.

نگهداری عقیم سازی سگ‌های ولگرد در مازندران جای خود را به زندگی و انتقال غیر مجاز آن به دیگر شهرها و یا روستاها داده است برخی پیمانکاران بخش‌های خصوصی سگ‌های ولگرد را از نقطه جمع آوری و در نقطه دیگر و خارج از حوزه مدیریت خود رهاسازی می‌کنند.

مدیرکل دفتر شهری استانداری مازندران از فعالیت ۱۷ مرکز مدیریت و نگهداری سگ‌های ولگرد و بلاصاحب در استان خبر داد.

فرهاد عسگری با اشاره به معضل جولان سگ‌های ولگرد در استان گفت: طبق دستورالعمل ابلاغی، شهرداری‌ها مسئول ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در شهرها هستند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۷ مرکز مدیریت و ساماندهی سگ‌های ولگرد و بلاصاحب در استان گفت: از این تعداد ۱۳ مرکز زیر نظر بخش خصوصی و چهار مرکز زیرنظر شهرداری‌ها مدیریت می‌شود.

وی از شهروندان خواست تا از غذا دادن به سگ‌های بلاصاحب خودداری کنند و گفت: این مساله سبب بروز اختلال در زیست این حیوانات می‌شود.

عسگری یادآور شد: امسال اعتبارات خوبی برای زنده گیری و عقیم سازی سگ‌های ولگرد تخصیص یافته است و امیدواریم در این زمینه تدابیر ویژه ای صورت گیرد.

تشکیل کارگروه ویژه قضائی

محمد کریمی دادستان ساری با اشاره به فوت دلخراش یک کودک نکایی دستور داد که در تمام دادستانی‌های مازندران کارگروه ویژه‌ای در خصوص جلوگیری از وقایعی اینچنینی که جان مردم را به خطر می‌اندازد، تشکیل شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران با اشاره به فوت «ضحی» دختربچه نکایی بر اثر سگ‌گزیدگی که موجب تألم همگان شده است، اظهار داشت: بلافاصله پس از این موضوع، پرونده‌ای در دادستانی نکا تشکیل و دستور رسیدگی ویژه داده شد.

توصیه‌هایی که باید جدی گرفته شود

توجه شود، علاوه بر سگ تمامی پستانداران خونگرم مانند اسب، گاو، گوسفند، خرگوش، خوکچه و خفاش.. با گزش، چنگ زدن با ناخن، بزاق دهان و لیسیدن ویروس هاری را انتقال می‌دهند.

گزش سگ مشکل فراگیر در مناطق مختلف مازندران و کشور شده است و به توصیه کارشناسان، اولین قدم پس از گزش یا هر گونه خراش با چنگ ناخن حیوانات، شست و شوی محل گزش با آب و صابون به مدت ۲۰ دقیقه و سپس مراجعه فوری به مرکز بهداشت است.

همچنین به علت بی هوازی بودن ویروس هاری محل گزش تا حد امکان نباید بخیه شود و یا حتی پانسمان محکم، مگر اینکه محل جراحت وسیع و عمیق و یا محل گزش دارای خونریزی زیاد باشد که در این صورت بخیه شل و با فاصله، با هدف جلوگیری از خونریزی زیاد انجام شود، تزریق واکسن هاری از توصیه‌های دیگر کارشناسان است.

🆔@khazartitrekhabar
🌐Khazartitrekhabar.ir

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :