آخرین عناوین

چهارشنبه 8 آذر 1402-10:9 کد خبر:128706

عضو هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

تعطیلی شنبه ها از چه زمانی اجرایی می شود؟

تاکنون ۱۲۰ امضا در مجلس، برای در اولویت قرار گرفتن بررسی موضوع افزایش تعطیلات پایان هفته جمع آوری شده است؛ اما ماجرای اصلی این است که تعطیلی اضافه، پنجشنبه باشد یا شنبه؟


به گزارش خزرتیترخبر، عضو هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با یادآوری جمع‌آوری ۱۲۰ امضا برای در اولویت قرار گرفتن بررسی موضوع افزایش تعطیلات پایان هفته، ابراز امیدواری کرد که بتوان تعطیلات کشور را افزایش داد تا تعامل اقتصادی با دنیا نظم بیشتری بگیرد.

براساس این گزارش، محسن پیرهادی که یکی از طرفداران تعطیلی شنبه به‌ جای پنجشنبه است، اظهار کرد: نگاه دولتی‌ها بر این بود که برای افزایش روزهای تعطیل پنجشنبه‌ها را که در کشور ما تقریباً نیمه‌ تعطیل است و تکلیف آن چندان مشخص نیست در کنار جمعه‌ها تعطیل رسمی اعلام کنند.

در حقیقت اگر در ایران، پنجشنبه‌های نیمه‌ تعطیل به‌ طور کامل در کنار جمعه‌ها تعطیل رسمی اعلام شود، تعطیلات پایان هفته به دو روز خواهد رسید؛ اما واقعیت این است که در بیشتر دنیا شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل رسمی است و اگر پنجشنبه و جمعه نیز در ایران تعطیل باشد، در عمل زمان قطع ارتباط ما و جهان به ۴ روز می‌رسد، در حالی که با جایگزینی شنبه به‌ جای پنجشنبه، یک روز از این وقفه کاسته خواهد شد.

پیرهادی با اشاره به اینکه مجموعه تعطیلات جمعه‌ها و سایر تعطیلات مناسبتی در ایران ۷۹ روز است، گفت: این تعداد با احتساب یک روز تعطیلی بیشتر به ۱۲۵ روز می‌رسد که تقریباً با معدل تعطیلات دنیا برابر است، اما در جنس تعطیلات با معدل دنیا فاصله داریم.

کشورهای عربی جنوب خلیج‌ فارس که از سال ۲۰۰۸ تعطیلات خود را به سمت شنبه برده‌اند و حتی افغانستان نیز که مراوده کمتری با بازارهای جهانی دارد، از سال ۱۳۸۹ تعطیلی خود را از پنجشنبه به شنبه تغییر داده است.

به گزارش خزرتیترخبر، در ایران اما، تعطیل کردن شنبه به‌ جای پنجشنبه مخالفانی دارد که با وجود جمع‌آوری ۱۲۰ امضا در مجلس، هنوز نمی‌توان روی قطعی بودن این تعطیلی امیدوار بود.

🆔@khazartitrekhabar
🌐Khazartitrekhabar.ir

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :